SM-vinnarna väntar Smederna på bortaoval

SM-vinnarna väntar Smederna på bortaoval

Under dagen beger sig Smederna till Motala för att ta sig an förra årets SM-guldvinnare Piraterna i Motala. Dock så är det ett Smedlag som får klara sig utan den ryske stjärnan Grigorij Laguta och in kommer letten Kjastas Puodzuks, som för övrigt gör debut i Eskilstunaklubben.
— Han kör helt enkelt match borta i Vladivostok, Ryssland på torsdag morgon svensk tid, säger Smedlagledaren Stefan Jarl till klubbens hemsida.

Piraterna har kört en match denna säsong och det blev förlust på hemmaplan mot Vargarna. Nu är dock världsstjärnan Darcy Ward tillbaka i Motalalaget och Smederna får räkna med en tuff kamp under tisdagskvällen. Men man är medvetna om vad som krävs för att det ska bli vinst.
— Att alla levererar poäng, vi har inte råd med att två gubbar faller ur. Zorro från reservplats blir viktig, säger Jarl fortsättningsvis till klubbens hemsida.

Piraterna
1. Greg Hancock (K)
2. Linus Sundström
3. Chris Holder
4. Anton Rosén
5. Darcy Ward
6. Simon Gustafsson
7. Fredrik Engman
Lagledare: Stefan Andersson Skill

Ikaros Smederna
1. Peter Karlsson
2. Kjastas Poudzuks
3. Kenni Larsen
4. Mikkel Michelsen
5. Grzegorz Zengota
6. Oliver Berntzon
7. Magnus Zetterström (K)
Lagledare: Jimmy Jansson & Stefan Jarl

Share