EB drar sig ur damligan

EB drar sig ur damligan

Nu är det klart. Eskilstuna Basket kommer att dra sig ur damligan till den kommande säsongen på grund av ekonomiska och organisatoriska skäl. Klubben kommer därmed att börja om från Basketettan till den kommande säsongen.
– Vi kan konstatera att vi behöver några år till på oss att fortsätta att bygga både en starkare organisation samt ekonomi och eget spelarmaterial, säger klubbens ordförande Sanna Isaksson till föreningens hemsida.

Ett hårt arbete kommer att fullfölja för att Eskilstuna skall kunna ta sig upp i basketens finrum igen.
– Ett mycket viktigt arbete är också att jobba vidare med både gamla och nya sponsorer för att skapa de bästa långsiktiga förutsättningarna vi kan för framtiden. Och att även fortsättningsvis vara med och sätta Eskilstuna på kartan med såväl våra två elitlag i herr respektive damettan som med våra ungdomslag, säger Isaksson avslutningsvis.

Share