Tyresö lämnar Damallsvenskan omedelbart

Tyresö FF har under en längre tid dragits med stora ekonomiska bekymmer. Nu står det klart att Stockholmsklubben drar sig ur Damallsvenskan med omedelbar verkan.
—  Det är naturligtvis med sorg i hjärtat som vi tar det här svåra beslutet, men under det fortsatta arbetet under torsdagen har vi konstaterat att detta är ett oundvikligt beslut med tanke på sportslig rättvisa och att vi inte vill riskera unga spelares hälsa, säger föreningens ordförande Hans Lindberg till klubbens hemsida.

I och med detta så kommer alla poäng räknas om i Damallsvenskan och det drabbar Eskilstuna United som har en seger mot TFF.
—  Vi gjorde en bra match mot dem och vann. Vi kan inte påverka detta beslut i grunden. Det är några lag som har förlorat mot Tyresö som vinner på detta och några som vunnit mot de som förlorar. Men vi lägger ingen större vikt vid det utan det är skönt att det är klart hur det blir, säger United-tränaren Viktor Eriksson till Eskilstunanytt.se.

Share